AMVCA 9th edition: List of nominations (Music+comedy+Movie+Actor+Actress+Online social content creator+others)



Nollywood stars Tobi Bakre, Bimbo Ademoye and Chidi Mokeme are headlining the nomination list for the highly anticipated Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) 2023.



The nominations list was on Sunday released ahead of the 9th edition of the prestigious event.



The awards organisers, MultiChoice, rolled out the list of nominations into various categories on the evening of Sunday, April 16, 2023.



The annual event, which by tradition recognise outstanding performances in television, film, and entertainment, has added digital content creation throughout Nollywood and the entire African content to the line up.




Some categories are open for the public to vote their preferred nominees, while others will be decided by a panel of judges to be set up by the organisers.




This year’s ceremony will be held in Lagos, Nigeria on 20 May.



Full List of Nominees


BEST ACTOR IN A COMEDY – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting


Adokiye Horsfall (Romeo WJ) – Inside Life


Charles Etubiebi – Just Friends


Charles Inojie – City Hustler


Chinedu Ikedieze – Aki and PawPaw


Kunle Idowu – Unintentional


Nedu Ani (Nedu Wazobia) – Inside Life


Nkem Owoh – Battle On Buka Street


Nosa Afolabi – The Razz Guy


Samuel Perry (Broda Shaggi) – Inside Life


Samuel Perry (Broda Shaggi) – Survivors


BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting


Blossom Chukwujekwu – The Trade



Chidi Mokeme – Shanty Town


Chimezie Imo – Choke


Daniel Etim-Effiong – Kofa


Femi Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)


NKakalukanyi Patriq – Tembele


O.C. Ukeje – Black Mail


Richard Mofe Damijo – Four Four Forty Four


Tobi Bakre – Brotherhood


Tope Tedela – All The Colours Of The World Are Between Black and White


BEST ACTRESS IN A COMEDY- (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting


Albert Oluwatoyin – Visa On Arrival


Bimbo Ademoye – Selina


Funke Akindele – Battle On Buka Street


Grace Wacuka – Married to Work


Mercy Johnson – Battle On Buka Street


Mercy Johnson Onogie – Passport


BEST ACTRESS IN A DRAMA -(MOVIE/TV SERIES)- Public Voting


Bimbo Ademoye – Anikulapo


Enado Odigie – Flawsome


Immaculata Oko Kasum – Ile Owo


Ini Dima-Okojie – Flawsome


Ini Edo – Shanty Town


Nimo Loveline – The Planters Plantation


Nse Ikpe-Etim – Shanty Town


Osas Ighodaro – Man of God


Queen Nwokoye – Strained


Scarlet Gomez – Wura


BEST SUPPORTING ACTOR – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting


Abdisattar Ahmed – Gacal


Bucci Franklin – The Razz Guy


James Webbo – County 49


Jeffroberts Walusimbi – Bedroom Chains


O.C. Ukeje – Brotherhood


Taiwo Hassan – Anikulapo


Yinka Quadri – Anikulapo


BEST SUPPORTING ACTRESS – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting


Dorcas Shola Fapson – Man of God


Efe Irele – Four Four Forty Four


Gina Castel – Kofa


Ivie Okujaye – On Your Own


Sola Sobowale – Anikulapo


 




Teniola Aladese – Love in a Pandemic


Toni Tones – Brotherhood


BEST SHORT FILM – Public Voting


Adeoye Adetunji – Pa Aromire


Gbenga Salu – Convictus


Nkem Nwaturuocha – The Song Maiden


Teniola Zara King – Teju’s Tale


Usama Mukwaya, Loukman Ali – Sixteen Rounds


Uzoamaka Aniunoh – Love Language


Victor Onwudiwe, Goodnews Erico Isika – Away


BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR – Public Voting


Abiola – VIP Bathroom


Adeaga Bukunmi – Fake Alert with Mercy Johnson


Bimbo Ademoye – Iya Barakat Teropi Secxxion


Edem Victor – The Activist


Elozonam , Kie Kie – Back From The Future


Isbae U – My Sweet Mother In-law


Kenzy Udosen – Quick Pronunciations


Oluwadolarz and Abayomi Alvin – Soldiers at War (Compilation)


Steve Chuks – Husband’s Side Chic


Tee Kuro – Nollywood Epic Love Story Parody (The Finale)


BEST ORIGINAL TELENOVELA – Public Voting


Covenant


Dede


Huba


Itura


Mahinga


Maida


Mpali


Prestige


Salem


BEST UNSCRIPTED ORIGINAL – Public Voting


Come Play Naija


Judging Matters


Kan-See-Me


 


King Bugar


Off Air with Gbemi & Tools


Rock that Aisle Again


Sakofa


BEST ORIGINAL COMEDY SERIES – Public Voting


Co-Habits


Flatmates


Mussulando


My Siblings and I


Njoro Wa Uba


Popi


RSM


The Johnsons


The Return of Original Comedy


Uncle Limbani


BEST ORIGINAL DRAMA SERIES – Public Voting


A Infiltrada


Accra Medics


Dirty Laundry


Junior Drama Club


Njila


Pazia


Pete


Ricordi


The Rishantes


To Have and To Hold


Unmarried


BEST ART DIRECTOR – (MOVIE/TV SERIES)


Olalekan Isiaka – Shanty Town


Olatunji Afolayan – Battle On Buka Street


Olugbenga Ogunshina and Joy Kadiri – Brotherhood


Pat Nebo & Temple Chima Adighije – Crime & Justice


Toka Mcbaror – Almajiri


Uche Nwaohiri & Tunde Lawal – Diiche


Wale Adeleke – King Of Thieves (Agesinkole)


BEST COSTUME DESIGNER – (MOVIE/TV SERIES)


Adeola Art-Alade – The Real Housewives of Lagos Reunion Episode


Bolanle Austen-Peters, Clement Effanga, Juliana Dede – Man of God


Bunmi Fashina , Tiannah Empire & Secrets of April – Shanty Town


Ezugworie Franca – Brotherhood


Kingsley Okoye Rex – Nnewi The Land of Gold


Millicent Jack – Four Four Forty Four


Toyin Ogundeji – Anikulapo


BEST LIGHTING DESIGNER – (MOVIE/TV SERIES)


Francis Wanyahdeh – Crime & Justice


Francis Wanyahdeh & Ebuka Enejere – Diiche


Godwin Lawal – Tarella


Ismail Adewunmi – Ile Owo


Lanre Omofaiye – Anikulapo


Mathew Yusuf – Brotherhood


Muri Salami – Four Four Forty Four


Renaldo Van Den Berg, Emmanuel Patrick, David Otuokere – Real Housewives of Lagos




Segun Adeleke – Flawsome


Walter Odhiambo – Shanty Town


BEST PICTURE EDITOR – (MOVIE/TV SERIES)


Adio Solanke – Ile Owo


Banjo Onyekachi, Winston Aig-Ohioma, Oluwaseun Adeosun – Diiche


Holmes Awa & Daniel Tom – Crime & Justice


Kimera Paul – Tembele


Martini Akande – Brotherhood


Sanjo Adegoke – King of Thieves (Agesinkole)


Steve Sodiya – Ijakumo the Born Again Stripper


Temitope Folarin – Anikulapo


Valentine Chukwuma – Battle on Buka Street


BEST SOUND EDITOR – (MOVIE/TV SERIES)


Anu Afolayan – Anikulapo


Dare Olaitan, Adio Solanke – Ile Owo


Fredrick Karumba – Click Click Bang


Grey Jones – The Set Up 2


Ismail Kyobe Ssebowa – Bedroom Chains


Kazeem Agboola – Ijakumo the Born Again Stripper


Kolade Kayode Morakinyo – Shanty Town


Kolade Morakinyo, Pius Fatoke – Battle On Buka Street


Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum – Obara’ M


Shiloh Godson – Black Mail


BEST SOUND TRACK – (MOVIE/TV SERIES)


Abiola Olayinka, Habeeb Adebayo – L.I.F.E.


Adam Songbird and Tolu Obanro – King of Thieves (Agesinkole)


Gbas Gbos by Tolu Obanro and Adam Songbird – Battle on Buka Street


Jaysynths and Hotkid – Shanty Town


Joel Christian Goffin – Black Mail


Kent Edunjobi – Anikulapo


Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum – Obara’ M




BEST MAKE UP – (MOVIE/TV SERIES)


Carina SFX – The Trade


Feyzo Artistry – Ile Owo


Francisca Otaigbe – King of Thieves (Agesinkole)


Hakeem Effects Onilogbo – Anikulapo


Hakeem Effects Onilogbo, Jemila Sedik – Battle on Buka Street


Maryam Ndukwe , Hakeem Effects Onilogbo – Shanty Town


Sandra Oyiana-Ogbeni – Tarella


BEST WRITER – (MOVIE/TV SERIES)


Funke Akindele, Jack’enneth Opukeme, Stephen Oluboyo, Jemine Edukugho – Battle on Buka Street


Jade Osiberu – The Trade


Sodi Kurubo, Stephanie Dadet and Victor Aghahowa – Diiche (Episode 5)


Sola Dada – Anikulapo


Tunde Apalowo and Jeffery Musa David – Kanaani


Uche Ateli – Choke


Yinka Laoye – King of Thieves (Agesinkole)


BEST CINEMATOGRAPHER – (MOVIE/TV SERIES)


Charles Oleghe


Diiche


Ekuka Ishaq


Tembele


Idowu Adedapo


Ijakumo the Born Again Stripper


Idowu Adedapo (Mr Views)


Flawsome


Jonathan Kovel


Shanty Town


Jonathan Kovel


Anikulapo


Loukman Ali


Brotherhood


Mex Ossai, Philip Okpokoro, Esmond Igho, KC Obiajulu, Goke Oyerinde


Real Housewives of Lagos


Paul Gambit


Jolly Roger


Yinka Edward


Crime & Justice


BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA


Elvis Chucks


Jewel


Emmanuel Mwape


Silver Lining


Leburugraphy


Ke Bona Spoko




BEST MOVIE EAST AFRICA


Click Click Bang


Philip Karanja Njenga


Elenor Nabwiso


Karamoja


Gashumba Emmanuel


Dial M for Maya


Hassan Mageye


Bedroom Chains


Lucy Mwangi


Baba Twins


Mugisha Herbert Morris


Tembele


Nadira Shakur


Married to Work


Omar Hamza


Gacal


Wilson Nkya & Jane Moshi


Frida


Wilson Nkya & Philipo Ngonyani


Mvamizi (The Intruder)


BEST MOVIE WEST AFRICA


Brotherhood


Jade Osiberu


Chris Odeh


Choke


Kayode Kasum


Obara’ M


Kunle Afolayan


Anikulapo


Rent-A-Studio & Native Media TV


Kanaani


Samira Yakubu


Red Carpet


Winifred Mena Ajakpovi


Four Four Forty Four


BEST TELEVISION SERIES


Adeola Art-Alade & Dare Art Alade


Real Housewives of Lagos


Bovi Ugboma, Ann Obaseki


Visa On Arrival (Season 1)


Dimbo Atiya, Rahama Sadau, Safina Mellisa


The Plan


Grace Kahaki & Philippe Bresson


Single Kiasi


Ife Olujuyigbe, Kayode Kasum


When are we getting married


James Omokwe


Diiche


Millicent Ogutu


County 49


Tola Odunsi & Akin Akinkugbe


Flawsome

 


Vincent Nwachukwu


Game On (Season 2)


Yinka Edward


Crime & Justice


BEST DOCUMENTARY


Best Okoduwa


100 of Us


Charles F. Solomon


Way to the Top


Charles F. Solomon; Oluchi Nsofor; Aaron Olayemi; Famous Odion


Green: The Amazons


Chude Jideowo


Awaiting Trial


Nathaniel George


Truck Blind Spot


Nora Awolowo


Nigeria-the Debut


Nora Awolowo


Baby Blues


BEST DIRECTOR


Adebayo Tijani and Tope Adebayo


King of Thieves (Agesinkole)


Babatunde Apalowo


All The Colours of the World are between Black and White


Bolanle Austen-Peters


Man of God


Dimeji Ajibola


Shanty Town


Jade Osiberu


The Trade


Kunle Afolayan


Anikulapo


Loukman Ali


Brotherhoods


Mugisha Herbert Morris


Tembele


Obi Emelonye


Black Mail


Tolu Ajayi, Fiyin Gambo, Ifeoma Chukwuogo, James Omokwe


Diiche


THE MULTICHOICE TALENT FACTORY FILM


A Quiet Intruder


Cheza


Leaked


Revisit


Stinger


Strings


BEST INDIGENOUS LANGUAGE – SWAHILI – (MOVIE/TV SERIES)


Daniel Manege


Mpiganaji


Freddy Feruzi


Dau


Malcom Hamisi


Barakatatu


Philip Karanja Njenga


Click Click Bang


Phoebe Ruguru & Njue Kevin


Safari


Wilson Nkya


Mvanmizi – The Intruder


Wilson Nkya & Jane Moshi


Frida




(MOVIE/TV SERIES) – BEST INDIGENOUS LANGUAGE YORUBA (MOVIE/TV SERIES)


Funmi Bank Anthony Abdullahi Abdulrasaq


Abebi Seranko Seniyan


Karamot Adeboye


Morenikeji


Kunle Afolayan


Anikulapo


Okusanya Bayonle Samson


Mr Raji


Ololade Tijani-Ebong


Ogeere


BEST INDIGENOUS LANGUAGE – HAUSA – (MOVIE/TV SERIES)


Abubakar Bashir Maishadda


Aisha


Evans Ejiogu


Kwana Casa’in


Nancy Yiljep


Guzama


Ty Shaban


Lulu Da Andalu


BEST INDIGENOUS LANGUAGE – IGBO – (MOVIE/TV SERIES)


Brown Ene, Victor Onwudiwe, Ben Cassie


Ifediche


Shileold A. Ibironke


Ijeoma


Shileold A. Ibironke


Ego Mbute


Trinity Ugonabo


The Bride Price (imego)


Victor Iyke


Uhuruchi


BEST OVERALL MOVIE – AFRICA


Femi Adebayo


King of Thieves (Agesinkole)


Funke Akindele


Battle on Buka Street


Jade Osiberu


Brotherhood


Kayode Kasum


Ile Owo


Kunle Afolayan


Anikulapo


Mugisha Herbert Morris


Tembele


Winifred Mena-Ajakpovi


Four Four Forty Four.



Comments

Popular posts from this blog

Drama Over Police Reaction To Lady Who Exposed Breasts At Mohbad's Candlelight

Singer Wizkid’s Mother set for burial

Why Mohbad Neck Was Bent Inside Casket – Coffin Maker