Full List: 2024 AMVCA Winners



The Eko Hotel and Suites in Lagos State was adorned with splendor and grandeur as it hosted the 10th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) on Saturday.



The AMVCA, an annual award bestowed by MultiChoice, acknowledges exceptional accomplishments in both television and film.





Below is the list of winners:



Best Makeup


Francesca Otaigbe (Over the Bridge)


Campbell Precious (Mami Wata) – WINNER


Hadizat Gambo (Mojisola)


Hakeem Onilogbo (Jagun Jagun — The Warrior)


Feyisayo Oyebisi (A Tribe Called Judah)





Best Art Direction


Blood Vessel (Victor Akpan)


Over The Bridge (Abisola Omolade) – WINNER


Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)


Wura Season 2 (Jeffery David Musa, Olumide Kuti & Esther Oyiza Kokori)


Visa on Arrival (Bovi Ugboma)


MTV Shuga Naija (The MTV Staying Alive Foundation)


Volume (Mona Ombogo) – WINNER


Masquerades of Aniedo (Timendu Aghahowa & Motunde Akiode)


Slum King (Donald Tombia, Ifeanyi Barbara Chidi, Fatimah Binta Gimsay & Xavier Ighorodje)





Best Writing in a Movie


Breath of Life (BB Sasore)


Over The Bridge (Tosin Otudeko)


Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola) – WINNER


Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)


Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)


A Tribe Called Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)

Samy Bardet (Mami Wata)





Best Editing


Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (Over The Bridge)


Holmes Awa (Breath of Life)


Alex Kamau And Victor Obok (Volume)


Dayo Nathaniel (Ogeere — Earth)


Orisa (Odunlade Adekola)


Nana Akoto (Kwabena Gyansah)





Best Indigenous Language (East Africa)


Where The River Divides


Ormoilaa Ogol (The Strong One) – WINNER


Wandongwa


Breath of Life (Ola Cardoso)


Jagun Jagun — The Warrior (Adeoluwa Owu)


Ijogbon — Chaos (Adekunle Nodash Adejuyigbe)


Omen (Joachim Philippe)





Best Digital Content


The Passenger


Medical Negligence and Copyright Infringement — Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi) – WINNER


Hello Neighbour — Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde


The Boyfriend — Maryam Apaokagi-Greene





Best Short Film


T’egbon T’aburo

Broken Mask – WINNER

Nwuyee Bekee (Foreign Wives) – WINNER

Date My Family Zambia

Royal Qlique (Season 2)



Best Scripted M-Net Original


Slum King – WINNER

Half Open Window

Bimbo Akintola (The Black Book)

Genoveva Umeh (Breath of Life) – WINNER

Eliane Umuhire (Omen)

Tana Adelana (Ijogbon — Chaos)

Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)



Best Supporting Actor


Trailblazer

Chimezie Imo




Industry Merit Award

Esther Idowu Philips AKA Iya Rainbow

Richard Mofe-Damijo

Evelyne Ily (Mami Wata)

Kehinde Bankole (Adire) – WINNER

Funke Akindele (A Tribe Called Judah)




Best Lead Actor

Wale Ojo (Breath of Life) – WINNER

Stan Nze (Afamefuna)



Best Multichoice Talent Factory Movie

Grown




Her Dark Past – WINNER

Somewhere in Kole

Full Time Husband

The 11th Commandment

Mfumukazi




Best Scripted Series Volume

Wura (Season 2)

Slum King

Itura – WINNER

Chronicles

Kayode Kasum (Afamefuna)

Tolu Ajayi (Over The Bridge)




Best Movie

Funmilayo Ransome-Kuti

Breath of Life – WINNER

Over The Bridge.


Comments

Popular posts from this blog

Drama Over Police Reaction To Lady Who Exposed Breasts At Mohbad's Candlelight

Singer Wizkid’s Mother set for burial

Why Mohbad Neck Was Bent Inside Casket – Coffin Maker